Du som går i 9:an

Vill du veta mer om vår skola och våra program?

Vill du komma på besök?

Maila:

Samhällsvetenskap
Magnus Henell
magnus.henell@edu.norrkoping.se

Humanistisk
Sylve Johansson
sylve.johansson@edu.norrkoping.se

ES Musik
David Swärd
david.sward@edu.norrkoping.se

ES Teater
Johan Wahlqvist
johan.wahlqvist@edu.norrkoping.se

ES Dans
Pia Mucchiano
pia.mucchiano@edu.norrkoping.se

ES Bild och Form
Anna Frisendahl
anna.frisendahl@edu.norrkoping.se

ES Film och Foto
Mats Tinnervall
mats.tinnervall@edu.norrkoping.se

Restaurang- och Livsmedel
Per Djerfv Notklev
per.djerfvnotklev@edu.norrkoping.se

Omslag

Alla poängplaner i ett dokument - smart för dig som vill jämföra olika programs upplägg

Elevhandbok för dig som går på De Geergymnasiet

Senaste nytt

FOTOMARATON

INFO. På programdagen 22 augusti hade vi på film och foto en fotomara. Alla årskurser fick arbeta tillsammans


SANDSKULPTURBYGGE PÅ SLIPEN / LINDÖ

INFO. På Programdagen fredag 22 Augusti hade vi en härlig dag tillsammans, Bild o Form åk.1,2 och 3.



 till nyhetsarkivet » 

 

Lärkan - De Geers elevtidning på webben

Rubrik: Veckomeddelande

Veckomeddelande vecka 36
Utkommer tisdagar

Nya Böcker
 
En lat jävels guide till MVG i alla ämnen
Berglund, Douglas

Betygshöjning?

Dexter

Dexter för elever


EDU - intranät och e-post
 


Bloggar

Skolinfo

Hösttermin
2014 08/18 - 12/19

Lovdagar
2014 10/27 - 10/31 Höstlov
Studiedagar
2014 10/02 - 10/03

Vårtermin
2015 01/08 - 06/12

Lovdagar
2015 02/16 - 02/20 Sportlov
2015 04/07 - 04/10 Påsklov
2015 05/15 Klämdag
Studiedagar
2014 02/04
2014 03/16 - 03/17



De Geergymnasiet, Nygatan 68, 602 34 Norrköping, tel 011-15 38 00, degeergymnasiet@edu.norrkoping.se