Du som går i 9:an

Vill du veta mer om vår skola och våra program?

Vill du komma på besök?

Maila:

Samhällsvetenskap
Magnus Henell
magnus.henell@edu.norrkoping.se

Humanistisk
Sylve Johansson
sylve.johansson@edu.norrkoping.se

ES Musik
David Swärd
david.sward@edu.norrkoping.se

ES Teater
Johan Wahlqvist
johan.wahlqvist@edu.norrkoping.se

ES Dans
Pia Mucchiano
pia.mucchiano@edu.norrkoping.se

ES Bild och Form
Anna Frisendahl
anna.frisendahl@edu.norrkoping.se

ES Film och Foto
Mats Tinnervall
mats.tinnervall@edu.norrkoping.se

Restaurang- och Livsmedel
Per Djerfv Notklev
per.djerfvnotklev@edu.norrkoping.se

Omslag

Alla poängplaner i ett dokument - smart för dig som vill jämföra olika programs upplägg

Elevhandbok för dig som går på De Geergymnasiet

Senaste nytt

Onsdagsmusik

INFO. Det blev en lyckad premiär för den nya konsertformen Onsdagsmusik!


Skolvalet på De Geergymnasiet

INFO. Nu har alla röster för skolvalet räknats och följande är resultatet på De Geergymnasiet.
Läs mer »»


Traditionellt De Geerbesök i Stockholm

INFO. Ettorna på film och foto åkte på torsdagen till Stockholm för att bekanta sig med varandra och att se fotografier och måleri ur den högre skolan.


Bronsplats för Julia Ericson i helgens golftävling.

INFO. Stort grattis till Julia Ericson på särskolans individuella program som i helgens golftävling spelade till sig en fin bronsplats i deltävlingen av handitouren, som spelades på hemmabanan i Västra Husby.



 till nyhetsarkivet » 

 

Lärkan - De Geers elevtidning på webben

Rubrik: Veckomeddelande

Veckomeddelande vecka 39
Utkommer tisdagar

Nya Böcker
 
Blek Kung
David Foster Wallace

Blek kung är en svart och komisk satir över statsbyråkratin i vår tid och hur den påverkar människorna i samhället.

Dexter

Dexter för elever


EDU - intranät och e-post
 


Bloggar

Skolinfo

Hösttermin
2014 08/18 - 12/19

Lovdagar
2014 10/27 - 10/31 Höstlov
Studiedagar
2014 10/02 - 10/03

Vårtermin
2015 01/08 - 06/12

Lovdagar
2015 02/16 - 02/20 Sportlov
2015 04/07 - 04/10 Påsklov
2015 05/15 Klämdag
Studiedagar
2014 02/04
2014 03/16 - 03/17



De Geergymnasiet, Nygatan 68, 602 34 Norrköping, tel 011-15 38 00, degeergymnasiet@edu.norrkoping.se